Blog bez bolesti s úsměvem

Zajímavé články a rady o životě bez zbytečné bolesti pohybového aparátu.

Zablokovaná žebra – jak se projevují a co se s tím dá dělat?

Cítíte bolest na hrudi? Máte problémy s dýcháním?

V každém případě je potřeba zpozornět!

Může se jednat o projev závažného onemocnění srdce neb plic, jako je např. infarkt myokardu. Proto je nejlepší co nejrychleji vyhledat odborníka. Pokud lékař vyloučí interní onemocnění, bude se s největší pravděpodobností jednat o tzv. kloubní blokádu žeber nebo hrudní páteře.

Žebro je kostěný obloukovitý útvar, který se kloubně pojí s hrudní kostí vepředu a s páteřními obratli v zádech. Každý člověk má hrudní koš tvořen právě 12 páry žeber (7 pravých, 3 nepravé a 2 volné), 12 hrudními obratli a hrudní kostí.

KLOUBNÍ BLOKÁDA

Stejně jako ve všech kloubech lidského těla, i zde může dojít kvůli svalové nerovnováze k tzv. blokádě. Do takového stavu se můžete dostat např. dlouhodobým nesprávným zatěžováním svého pohybového aparátu. Způsobit to mohou nesprávné pohybové stereotypy –  dlouhé sezení, nesprávná poloha při spánku, chronický kašel, prudký náraz, nekoordinovaný pohyb nebo zvednutí těžkého břemene.

heartache-1846050_1920

PROJEVY

Nejčastějším popisovaným problémem je:

  • ostrá vystřelující bolest na přední straně hrudníku nebo kolem lopatek,
  • zhoršené dýchání,
  • sevřený hrudník,
  • bolest žeber na dotyk,
  • pocit vystouplých žeber nebo v zrcadle viditelná asymetrie,
  • brnění do prstů horních končetin.

LÉČBA

Pokud máte přetrvávající obtíže, i přes vyloučení obtíží s vnitřními orgány, je vhodné navštívit fyzioterapeuta. Pokud Vás takové stavy trápí, neváhejte nás kontaktovat!

K léčbě se využívají nejčastěji techniky měkkých tkání (uvolnění přetížených svalů, podkoží a kůže) a mobilizační techniky na žebra a páteřních obrate. Výborně také pomáhají dechová cvičení a tzv. lokalizované dýchání do problematických oblastí. Při akutních obtížích lze pomoci i kinesiotapem.

V některých případech je pak potřeba vysledovat případné svalové zřetězení do vzdálenějších částí těla. Taková místa mohou být jak následkem, tak i příčinou obtíží. Pokud se tedy nevyřeší původce problémů, hrozí častější návrat obtíží a jejich případné zhoršování.

 

Další články:

Všechny články