Blog bez bolesti s úsměvem

Zajímavé články a rady o životě bez zbytečné bolesti pohybového aparátu.

„O berličce, hnáty křivé…“ NE!

Zranění nebo nutná operace nohy s následnou chůzí o francouzských holích nebo podpažních berlích může člověku dost znesnadnit život.

Ve chvíli, kdy dostanete berle, začíná vaše soukromá pevnost Boyard. Cestou domů se vydáváte vstříc překážkové dráze tvořená pěknou řádkou obrubníků, schodů, nástupu, postupů a výstupu z dopravního prostředku (ne, žádné Potterovské přenášedlo pojišťovna nehradí) a otlačených rukou.

Než se ovšem vydáte do městské džungle, nastavte si správnou a stejnou výšku vašich dvou pomocníků. To provádějte ve vzpřímeném stoji tak, aby i při použití berlí zůstala záda rovná a přitom jste neviseli na berlích jako prádlo na šňůře a zároveň nehledali drobné na zemi.

Při stoji i chůzi je nutné se o berle (podpažní i francouzské) vzepřít. Berte to jako pravidelné cvičení. Hlava se drží zpříma, aby vám neutekl svět. Ramena se nepřibližují k uším ani k sobě dopředu a celé tělo je při vertikále zpevněné a napřímené.

Samotná chůze:

Po rovině je to jednoduché – berle předsuňte před tělo (dohromady nebo po jedné) a mezi ně vykročte odlehčenou nohou, následovanou zdravou nohou. Po schodech dolů se proces opakuje stejně, jen vždy na jedné úrovni (schodu)! Směrem nahoru je nutné se vzepřít o ruce a vytáhnout tělo a hlavně zdravou nohu na vyšší schod a potom lehce přidat na stejný schod berle. Nikdy nechoďte po více schodech najednou. A takto můžete vystoupat až na Petřin.

Po rovině:   BOZ (berle, odlehčená noha, zdravá noha)

Ze schodů: BOZ (berle, odlehčená noha, zdravá noha)

Do schodů: ZOH (zdravá noha, odlehčená noha, berle)

berle

Klid, který potřebuje dolní končetina k léčení se musí vyvážit aktivitou neporaněných či neoperovaných částí. Což znamená, že i když se doporučuje nohu nechat odpočívat, pro zbytek těla to tak úplně neplatí. Dlouhodobé polehávání na gauči má na tělo ve výsledku negativní vliv.

Zejména to lze pocítit např. na čtyřhlavém svalu stehenním nebo na hýždích. A to ani nemluvím o bolavých a přeleželých zádech a krční páteři. Pro běžné přesuny o berlích je pak nezbytné, aby byly v dobré kondici např. i svaly fixující lopatku a natahovače horních končetin.

Každý den si proto najděte mezi lenošením a uzdravováním čas také na aktivní zatínání svalů celého těla, rozhýbávání nerozbitých kloubů a protahování. Celkové zotavování pak nebude takový problém a čas i lépe uteče ?.

Nakonec pár nezbytných rad a doporučení:

  1. Používejte vždy obě berle.
  2. Nehrajte si na závodníka. Klidně mezi chůzí odpočívejte.
  3. Proti otlakům na rukou lze použít např. cyklistické rukavice.
  4. Požádejte o pomoc, nejde o slabost. Nechte se jen legálně hýčkat.
  5. Snažte se nohu v klidu udržovat zdviženou a případně ledujte.
  6. Neskákejte ani neposkakujte. I když je to jen kousek.
  7. Na nošení věci si pořiďte batůžek.
  8. Doma nebo v práci lze pro pohyb v místnosti použít i kancelářskou židli na kolečkách.
  9. V zimě si chraňte nohu před prochladnutím.
  10. Dokud to nemáte dovolené lékařem, dolní končetinu nezatěžujte. Nic se nemá uspěchat. A tady to platí dvojnásob.

A pokud si nejste v něčem jistí, neváhejte kontaktovat zkušeného fyzioterapeuta.

Další články:

Všechny články