Intimní oblast, kterou pánevní dno představuje, se i v dnešní osvícené a internetem dostupné době stále vyznačuje jedním společným slovem TABU.
Svaly pánevního dna jsou však velice důležitou součástí pohybového a posturálního systému každého lidského těla, neboť slouží jako základna pro trup, ale teprve když na sebe začnou nepříjemně upozorňovat, začneme jim věnovat pozornost.
Mezi nejčastější projevy dysfunkce svalů pánevního dna patří:
- Inkontinence (samovolný únik moči)
- funkční sterilita, nemožnost donosit plod
- chronické bolesti pánve, zad, kostrče a hlavy
- sexuální poruchy a snížení prožitků až bolestivost při sexu
- obtíže s defekací (vyprazdňováním)
- pokles až prolaps (vyhřeznutí) pánevních orgánů aj.
Přibližně 1/3 žen v ČR trpí únikem moči, ale jen nepatrné procento se k ní přizná odborníkovi nebo svému okolí. Až 70 % z nich pak trpí tzv. funkční stresovou inkontinencí projevující se při zvýšeném nitrobřišním tlaku (např. kašel, zvedání břemen, smích, popoběhnutí). A to se nejedná jen o ženy pokročilejšího věku, ale např. i o mladé maminky po porodu nebo ženy i muže po operaci v oblasti pánve nebo břicha.
Metodou první volby by v případě funkční poruchy pánevního dna měla být neinvazivní terapie, která z velké části obsahuje uvědomění si a cvičení pánevního dna, popřípadě elektrostimulaci a úpravu rizikových faktorů (mezi takové patří např. obezita, chronický neléčený kašel a celkové snížení svalového napětí).
Mnohé ženy si při hledání řešení svých obtíží setkali např. s cvičením dle paní Mojžíšové – průkopnicí v tomto oboru u nás. Tato metodika se skládá z odborného celotělového vyšetření (včetně často potřebného vyšetření per rectum či per vaginam), návrhu terapie a ukázky cviků s cílenou korekcí.
Protože však svaly pánevního dna leží hluboko v našem těle a nelze je např. v zrcadle kontrolovat, je cvičení často prováděno špatně, pouze za aktivity svěračů, nikoliv tzv. liftu. Proto je důležité odborné vedení certifikovaným fyzioterapeutem, popřípadě použití cvičebních pomůcek, jako jsou např. Kegelova závaží.
Tato problematika je velice rozsáhlá. Nepříjemné bolesti či počo-pohlavní poruchy totiž mohou být pouze první vlaštovkou z mnoha obtíží, které nás mohou potrápit. Nenechte tyto obtíže převzít vládu nad vaším životem a řešte je u nás již dnes!