Blog bez bolesti s úsměvem

Zajímavé články a rady o životě bez zbytečné bolesti pohybového aparátu.

Blokáda SI skloubení

Netrápí Vás náhodou bolest SI skloubení?  

Netušíte, o co jde? Nezoufejte. Vysvětlíme!  

Častým důvodem návštěvy u fyzioterapeuta je bolest v oblasti SI skloubení neboli lidově “esíček”. Ať už se jedná o těhotnou ženu, aktivního sportovce nebo o jedince pracujícího/relaxujícího u PC. 

Projevem je jednostranná tupá bolest, lokalizovaná zhruba v polovině hýžďového svalu s typickým vyzařováním do stehna až ke koleni. Zhoršení může nastat při vstávání ze sedu, vystupování z auta, během chůze, nebo při chůzi do schodů.  

Může se stát, že vyhledáte lékaře, ale on vás pošle domů s tím, že jste stoprocentně zdraví. Na rentgenu přece nic není! Ale úporné bolesti stále trvají. Lékaři občas bolesti SI skloubení přehlíží. Kloub je krytý silnými vazy a pohyb v něm je velmi malý. Pokud Vás tedy odborník vyšetřil a vyloučil ostatní závažné příčiny bolesti, mezi které patří i vyhřezlá ploténka, tak je čas se obrátit na fyzioterapeuta.  

 back-pain-5308969_1280

Co tedy je to záhadné SI skloubení? 

Jsou to 2 místa, kde se potkává kost křížová (os sacrum) a kost pánevní (os ilium). Odtud tedy zkratka SI.  

Dochází zde ke komunikaci páteře s pánví a dokáží tak ovlivnit nesmírně důležité procesy. Například nám tlumí nárazy, pomáhají při chůzi a při udržování rovnováhy a správném nastavení našeho těla.  

Pánev je celkově jedno z hlavních center našeho těla. V podstatě reaguje na vše, co se v našem těle děje. Stačí si třeba skopnout palec na noze, začnete chvíli kulhat. Pánev si hned všimne, že těžiště vašeho těla je posunuto jinam a problém je na světě. Může dojít k blokádě SI skloubení.  

Nebo když půjdeme z druhé strany, tak opět stačí, abyste si třeba zablokovali krk dlouhým scrollováním v telefonu. Díky tomu se opět změní těžiště vašeho těla a SI skloubení a pánev na to hned reagují.  

Ale způsobů, jak si zablokovat esíčka je nespočet. Přispět tomu může nošení těžkých věcí v jedné ruce, asymetrické sporty či pohyby, dlouhé sezení v autě či u PC. 

 

A jak se projevuje blokáda SI skloubení? 

Typická je zezačátku jednostranná, tupá bolest v oblasti spodních beder, zhruba uprostřed hýžďového svalu. Vystřelovat může k bokům, po zevní straně stehna až ke koleni. Postupem času může být problém na obou stranách. Bolest bývá přítomna hlavně ráno, po probuzení, nebo po delší době neaktivity.Také při vstávání z auta či hlubokého křesla. 

 

 Máte podezření, že máte zablokovaná esíčka. Co teď s tím? 

Nejlepší variantou je, aby na Vás nějaký odborník podíval a vyšetřil Vás. U nás v ambulanci mají všechny fyzioterapeutky bohaté zkušenosti s léčbou bolesti SI skloubení.   

Je důležité provést řadu klinických testů, abychom měli stoprocentní jistotu, že se jedná právě o již zmíněné SI skloubení. Dále je potřeba na Vaše tělo nahlédnout celostně a zjistit příčinu, která bolest vyvolala. Často to bývá blokáda úplně jinde, nebo celkové vadné a nesprávné držení vašeho těla.  

Po kompletním kineziologickém rozboru je čas pustit se do řešení obtíží. Nejprve je potřeba uvolnit stažené svaly. Bez toho by ani samotné odblokování nejspíš nepomohlo, protože stažené svaly by Vás stále nutili do úlevového postavení a než byste došli domů, esíčko by bylo znovu zablokované. Následuje odblokování všech patologických blokád, které jsme našli v průběhu vyšetření.  

 

Důležitá je aktivní spolupráce pacienta.  

Přestože terapeutem provedená mobilizace může pomoci, s největší pravděpodobností bude efekt jen dočasný. Je potřeba se tedy naučit i vhodné cviky na doma. Pro celkovou úspěšnost je nezbytná aktivní spolupráce. Jen a pouze pravidelné cvičení a korekce patologických stereotypů vede ke zlepšení a odstranění všech obtíží.  

Takže od nás z ambulance si odnesete řadu cviků Vám na mírů, které budete cvičit doma/v kanceláři/na chatě. Takto se dá předejít do budoucna podobným bolestivým epizodám. Jen je potřeba provést cvičení ihned, když ucítíte, že se bolest vrací. Ideálně dříve než stihnout zatuhnout okolní svaly. Tedy preventivně. 

Samozřejmostí je i upravit držení těla, optimalizovat každodenní pohybové stereotypy, posílit střed těla a nesmí se zapomínat ani na relaxaci 🙂 

Další články:

Všechny články