Běh je po dýchání a chůzi jedním z nejpřirozenějších způsobů pohybu. Jako malí jsme většinou běhali správným stylem, aniž by nás musel někdo korigovat. Avšak postupem věku jsme získali mnoho špatných návyků, které se promítají do našich každodenních aktivit a tím i do běhu.
V čem je však jeho největší přínos?
A proč bychom si ho měli vybrat jako vhodnou formu tréninku?
Jednou z prvních výhod je dostupnost. Běhat můžeme kdykoliv, kdekoliv. Potřeba je k tomu jen vhodná obuv a oblečení dle sezóny.
Běháním se snažíme zvyšovat naši zdatnost, čili zvyšovat schopnost organismu adaptovat se na tělesnou zátěž, teplo či chlad. Tělesná zátěž se promítá do všech vnitřních orgánů a tím mění podmínky pro jejich fungování a nutí je přizpůsobit se na nově vzniklou situaci. Tréninkem se navyšuje odolnost proti stále větším nárokům, čímž se zvyšuje tělesná kondice. Nárazy při dopadu stimulují větší ukládání vápníku do kostí a tvorbu kostní hmoty, čímž běh snižuje riziko osteoporózy. Tou jsou ohroženy zejména ženy po těhotenství, po přechodu, lidé s podvýživou nebo s nedostatečnou tělesnou zátěží.
Jak správně běhat?
Prvním důležitým faktorem je držení těla, které by mělo být volné s mírně pokrčenými pažemi hýbajícími se volně v úrovni pasu, souběžně s protilehlou dolní končetinou ve směru pohybu. Při běhu se aktivují kontralaterální (zkřížené) svalové řetězce na končetinách a trupu, čímž modelují jeho tvar. Při zapojení nevhodných pohybů, jdoucích mimo osu pohybu, se mohou objevit svalová přetížení, opotřebování chrupavky ze špatně zatíženého kloubu, úrazová poranění z přetrénování či z nedostatečné relaxace.
Jaké je ideální tempo pro běh?
Běhat bychom měli v 60-75% maximální tepové frekvence. Ta se vypočítá přibližně jako 220- věk. Získané číslo vynásobíme 0,6 a 0,75. Takto získáme rozmezí dvou hodnot, ve kterých bychom se měli pohybovat ideálně okolo 40 minut pro efektivní spalování tuků. Za tuto dobu uběhneme každý jinou vzdálenost a právě na ní je možné pozorovat, jak naše výkonnost roste. Při vyšší zátěži (tepové frekvenci nad 80%) se výrazně zvedá hladina laktátu (kyseliny mléčné) ve svalu, která snižuje schopnost těla spalovat tuky (lipolýza) a získávat z nich energii. Místo nich se primárně spalují sacharidy, což není metabolicky výhodné. Proto není pro hubnutí vhodné běhat dlouho v maximální intenzitě.
Velkou otázkou je také hmotnost běžce, která nebude přetěžovat zejm. kolenní klouby. Ty mohu trpět při dopadu nohy a na ní nesené váhy ve vyšší rychlosti. Běhat by měli lidé s max. 10% nadváhy. S vyšší hmotností je vhodné střídat běh s chůzí, či by měl být součástí intermitentního tréninku, kde je vhodné běhat pomalým tempem a v krátkých intervalech. Případně zvolit jako odlehčenou pohybovou aktivitu jízdu na kole, nordick walking, plavání…
Běh může být ideální tréninkovou i rekreační aktivitou, děláme-li ho správně a s vhodně vybraným cílem.
Pokud si nejste jistí, nebo máte při běhu obtíže, obraťe se na nás a my vám pomůžeme najít ideální pohybový stereotyp.