Cítíte bolest na hrudi? Máte problémy s dýcháním?
V každém případě je potřeba zpozornět!
Může se jednat o projev závažného onemocnění srdce neb plic, jako je např. infarkt myokardu. Proto je nejlepší co nejrychleji vyhledat odborníka. Pokud lékař vyloučí interní onemocnění, bude se s největší pravděpodobností jednat o tzv. kloubní blokádu žeber nebo hrudní páteře.
Žebro je kostěný obloukovitý útvar, který se kloubně pojí s hrudní kostí vepředu a s páteřními obratli v zádech. Každý člověk má hrudní koš tvořen právě 12 páry žeber (7 pravých, 3 nepravé a 2 volné), 12 hrudními obratli a hrudní kostí.
KLOUBNÍ BLOKÁDA
Stejně jako ve všech kloubech lidského těla, i zde může dojít kvůli svalové nerovnováze k tzv. blokádě. Do takového stavu se můžete dostat např. dlouhodobým nesprávným zatěžováním svého pohybového aparátu. Způsobit to mohou nesprávné pohybové stereotypy – dlouhé sezení, nesprávná poloha při spánku, chronický kašel, prudký náraz, nekoordinovaný pohyb nebo zvednutí těžkého břemene.
PROJEVY
Nejčastějším popisovaným problémem je:
- ostrá vystřelující bolest na přední straně hrudníku nebo kolem lopatek,
- zhoršené dýchání,
- sevřený hrudník,
- bolest žeber na dotyk,
- pocit vystouplých žeber nebo v zrcadle viditelná asymetrie,
- brnění do prstů horních končetin.
LÉČBA
Pokud máte přetrvávající obtíže, i přes vyloučení obtíží s vnitřními orgány, je vhodné navštívit fyzioterapeuta. Pokud Vás takové stavy trápí, neváhejte nás kontaktovat!
K léčbě se využívají nejčastěji techniky měkkých tkání (uvolnění přetížených svalů, podkoží a kůže) a mobilizační techniky na žebra a páteřních obrate. Výborně také pomáhají dechová cvičení a tzv. lokalizované dýchání do problematických oblastí. Při akutních obtížích lze pomoci i kinesiotapem.
V některých případech je pak potřeba vysledovat případné svalové zřetězení do vzdálenějších částí těla. Taková místa mohou být jak následkem, tak i příčinou obtíží. Pokud se tedy nevyřeší původce problémů, hrozí častější návrat obtíží a jejich případné zhoršování.