Blog bez bolesti s úsměvem

Zajímavé články a rady o životě bez zbytečné bolesti pohybového aparátu.

Masážní průvodce

Masáž je velice účinný způsob, jak dopřát svému tělu potřebnou dávku uvolnění a relaxace.

V dnešní uspěchané a medikamentózní době je pro každého vhodné najít si chvilku jen pro sebe.  A co je příjemnějšího než blahodárný terapeutický dotyk, který navodí příjemné myšlenky a ty negativní nechá odplynout do ztracena.

Zbavit se bolesti.      Zbavit se napětí.        Zbavit se stresu.

Alespoň na pár chvil.

Je důležité si uvědomit, že masáž není jen o bolavých svalech, ale má celotělový účinek. Slouží k upevnění vašeho tělesného i duševního zdraví, regeneraci a dodání nových sil a preventivně předchází obtížím. Na masáž tedy nemusí chodit jen lidé s bolestmi zad, ale i ti, kteří si chtějí dopřát odpočinek v jinak rušném dni.

abstract-1299334_1280

Co potřebujete vědět před masáží?

Kromě vlastního těla a mysli, které se mají uvolnit, téměř nic nepotřebujete. Nepsanou podmínkou je pouze čisté spodní prádlo. Je totiž nutné si před masáží odložit svrchní oděv a tzv. naostro se po místnosti netroufne pohybovat každý. Také je dobré, dát si před samotnou masáží sprchu, což umožňuje pokožce lépe vstřebat masážní oleje a ta pak působí zdravěji.

Vše ostatní potřebné má masér u sebe, včetně jednorázového povlaku na lehátko, ubrousků, emulze nebo olejů, apod. (hlavně svoje ruce, znalosti a zkušenosti).

Také se doporučuje vzít si s sebou láhev s vodou, ale i ani o tu by neměla být po masáži ze strany maséra nouze.

 

Jak se chovat při masáži?

Správný masér vás během masáže zeptá, jestli tlak, který používá je pro vás příjemný. Každá jsme jedinečná osobnost a tak máme i jiné vnímání bolesti, dotyku a tlaku. Nebojte se ozvat, pokud je používaná síla příliš velká nebo naopak potřebujete tlak přidat.

POZOR !!! Masáž nesmí bolest !!!

Masírovaný člověk může být citlivější v určitých přetížených oblastech těla, ale rozhodně se nesmí jednat o trvalou a intenzivní bolest, která nedovoluje relaxovat.

IMG_6896_OK

Co dělat po masáži?

Nejlépe nic. Nejlepší je několik hodin nechat působit relaxační efekt masáže na vaše tělo. Dát si skleničku vody, projít se na čerstvém vzduchu, číst si knihu nebo jít jednoduše spát.

Rozhodně se nedoporučuje sportovní aktivita ani jiná fyzicky náročná práce. Masírované svaly jsou totiž příjemně zahřáté a uvolněné a nutit je k práci je téměř zločin.

 

Jak často chodit na masáž?

Jako všechno v lidském těle je to individuální. Důležitá je ale pravidelnost. Minimálně se doporučuje 1x měsíčně, ale při akutních nebo opakovaných problémech se frekvence zvyšuje. Někdy je potřeba i obden či alespoň 2x týdně. S četností by vám měl poradit terapeut.

 

Jaké jsou účinky masáže?

Účinky masáže se dají shrnout do tří základních skupin:

  1. Reflexní – při masáži dochází k dráždění receptorů ukrytých v měkkých tkáních, pomocí kterých je informován mozek a celá nervová soustava. Ta reaguje na podněty a nastavuje zpětnou vazbou postavení a napětí jednotlivých částí a struktur těla.
  2. Biochemický – vylučují se látky a hormony působící na cévy a nervovou soustavu.
  3. Mechanický – dochází k zrychlenému prokrvení a tím i urychlenému odplavování rozpadových produktů metabolismu (např. kyselina mléčná). Navíc se zvýší okysličení tkání a přísun živin.

Správně provedená masáž má pak hned několik viditelných pozitivních výsledků.

  • Největší je na kůži. Ta se příjemně promastí, zregeneruje, prokrví, zbaví se škodlivin, stane se pružnou, vláčnou a odolnou proti vnějším vlivům.
  • Z podkoží se odstranění přebytečná voda a škodlivé látky.
  • Svaly a klouby harmonizují své napětí, omezí se jejich bolestivost, prokrví se a zvýší svou výkonnost a odplavují se únavové látky (kysličník uhličitý, kyselina mléčná, kyselina máselná a kreatinin).
  • Lymfatickým systémem se podpoří odtok mízy (lymfy) z vazivové tkáně a tím i zadržované vody a odpadních látek metabolismu (detoxikace).
  • V neposlední řadě pak dochází ke snížení psychického napětí, celkové relaxaci a regeneraci psychických sil, spojených s navození příjemných pocitů.

Neváhejte a objednejte se u nás na relaxační masáž ještě dnes.

relaxation-686392_1280

Na závěr musím upozornit, že MASÁŽ a FYZIOTERAPIE není to samé!!!!

Pro některé fyzioterapeuty je toto přirovnání příjemné asi jako skřípání nehtů po tabuli. Prosím tedy i za všechny své kolegy: Nezaměňujte tato dvě slova, i když si kvůli tomu budete muset projít nějakým tím jazykolamem.

Další články:

Všechny články